Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Adatvédelmi tájékoztató
Termékek Menü

Ismerje meg jobban a szállítmányozást és a hozzá kapcsolódó fogalmakat!

 

A szállítmányozásra már az ókori idők óta szükség van és valószínűleg leállni a világ működése, ha hirtelen eltűnnének a szállítmányozó cégek, vagyis a speditőr cégek. Ismerje meg jobban a szállítmányozás világát!

 

Elméletben rendkívül egyszerű a fogalom, mivel a speditőr cég vállalja, hogy a megrendelő szállítmányát eljuttatja A pontból B-be a meghatározott időintervallumon belül, valamint a támasztott elvárásoknak megfelelően. Természetesen az ókori speditőr cégek óta hatalmasat változott a világ és megnövekedtek a használható szállítóeszközök, valamint hihetetlen mértékben fejlődött az infrastruktúra. Míg régen csak szakérrel és tutajjal tudták szállítani a vállalt rakományt, addig ma már teherautóval, vonattal, hajóval, repülővel és már drónokkal is meg tudják tenni ugyan ezt. Ez a bejegyzés azért született, hogy jobban megismerje a szállítmányozást, legyen szó belföldről, vagy külföldről és jobban belelásson, hogy milyen szállítási formák léteznek és ezek hogyan kapcsolódnak egymáshoz.

Belföldi és nemzetközi szállítmányozás közti különbségek

Bizonyára már Ön is hallotta ezt a két kifejezést, és valószínűleg már ismeri a különbségeket is, de azért jó tisztázni a fogalmakat. Ahogy a nevéből is adódik, a belföldi szállítmányozás keretén belül a szállítandó áru nem hagyja el Magyarország területét. Ha erről a szállítási módról beszélünk, akkor nem kell aggódni a vámlevél és egy papírok lekezelése miatt, így általában olcsóbb szokott lenni, ha a megrendelőnek csak belföldön kell szállítani a rakományt. Ezzel szemben a nemzetközi szállítmányozás már egy bonyolultabb megoldás, mivel itt jóval több papír lekezeléséről kell gondoskodni. Természetesen az sem mindegy, hogy az Európai Unió területén belül, vagy kívül kell intézni a szállítást. Az EU-n belül jóval kedvezőbbek a szállítási feltételek és a papírmunka is kevesebb. Ha az EU-n kívülre kell szállítani, akkor az a legbonyolultabb és jellemzően a leghosszabb mód. Általában a használható szállítási módokat meghatározza, hogy belföldi, vagy nemzetközi szállításra van-e szükség.

A közúti szállítmányozás jellemzői

A közúti szállítmányozás keretén belül teherautókkal szállítják a rakományt A pontból B-be, de gyakran csak kiegészítő szerepe van, mivel az út nagy részét más módon teszi meg a szállítmány. Akkor szokták alkalmazni egyedül, amikor nem szükséges nagy távot megtenni, vagy nincsen vasútvonal, illetve nem éri meg bevonni egy másik szállítási módot. Mivel gyakoriak a balesetek közúton, így lehetségesek késések, vagy akár a vámoltatás is eltarthat több óráig, vagy akár napig is. Nem a leggyorsabb szállítási mód, de nélkülözhetetlen mivel a legmobilisabb az összes közül. Ha közúti szállítmányozásról beszélünk, akkor mindenképpen meg kell említeni az FTL, valamint LTL szállítási módokat is. Az FTL azt jelenti, hogy Full Truck Load, vagyis a kamion teljes raktere a megrendelő szállítmányával van tele, nem kerül közé más megrendelő szállítmánya. Az LTL ennek az ellentettje, jelentése Less than a Truck Load, vagyis nem teljes rakomány. Ilyenkor a megrendelő árújai közé más megrendelő rakománya is bekerül. Természetesen, ha csak egy, vagy két raklapot kell szállítani, akkor a LTL szállítási módot alkalmazzák, mivel sokkal olcsóbb, mint az FTL szállítási mód. A legtöbb esetben a közúti szállítmányozást csak kiegészítő módként alkalmazzák, mivel a vasúti szállítmányozás gyorsabb, olcsóbb és megbízhatóbb is.

Közúti szállítmányozás és közúti fuvarozás

A vasúti szállítmányozás jellemzői

A vasúti szállítmányozás a lehető legjobb szállítási mód, ha hosszabb távokat kell megtennie a rakománynak és nem szeretnének légi szállításra költeni. Megbízható és biztonságos, mivel rendkívül ritkák a vasúti balesetek és gyors is, mivel nem befolyásolja az utat a közlekedés és általában az időjárás sem. Természetesen nagy hátránya, hogy nem mindenhova építették ki a vasúthálózatot, így ki kell egészíteni a szállítást, ami a közúti szállítmányozással szoktak megoldani, vagyis a vasútállomásról teherautóval juttatják el a rakományt a kijelölt területre, raktárba. Ha szárazföldön kell szállítani, akkor nincsen a vasúti szállítmányozásnál megbízhatóbb és gyorsabb szállítási mód, de természetesen a legtöbb speditőr cég nemzetközi szállítmányozást is vállal, és ezzel meg kell oldani valahogy a tengeren, óceánon való szállítást is. Valószínűleg már kitalálta, de a következő rész a tengeri szállítmányozásról fog szólni.

Vasúti szállítmányozás és vasúti fuvarozás

A tengeri szállítmányozás jellemzői

Kína az utóbbi években rengeteget fejlődött és sokan inkább onnan vásárolják meg az alkatrészeket, termékeket, mint mondjuk Európából, így valahogy meg kell oldani a szállítást. Több opció is a rendelkezésére áll a speditőr cégeknek. Közúton, vagy vasútvonalon is meg lehetne szervezni a szállítást mondjuk Kínából, de ezek rendkívül lassúak és drágák lennének. A légi szállítás mellett a tengeri szállítást szokták alkalmazni. A tengeri szállítmányozásról általánosságban elmondható, hogy jóval lassabb, mint a légi szállítás, de jóval olcsóbb is. Ennél a szállítási módnál is kétféle módról tudunk beszámolni, mégpedig az FCL, valamint LCL módokról. Ahogy a közúti szállítmányozásnál, itt az FCL a Full Container Load, vagyis teljes konténer, míg az LCL a Less than Container Load, vagyis gyűjtőkonténer elnevezésekkel találkozhatunk. Általában 20, vagy 40 lábas konténereket alkalmaznak, és ezekben szállítjuk a rakományt. Ugyan azok a jellemzők vonatkoznak ezekre a szállítási módokra, mint a közúti szállítmányozás esetében. Az FCL módnál csak egy megrendelő rakománya található a konténerben, míg az LCL módnál, vagyis a gyűjtőkonténer használatánál több megrendelő rakománya van közösen egy 20, vagy 40 lábos konténerben. Az FCL szállítási mód biztonságosabb, mivel ebben az esetben nem kell átpakolgatni a rakományt, míg az LCL mód esetében fenn áll ennek a lehetősége. A tengeri szállítmányozás mellett még a légi szállítmányozást tudják alkalmazni a speditőr cégek.

Tengeri szállítmányozás és tengeri fuvarozás

A légi szállítmányozás jellemzői

A légi szállítmányozást akkor szokták alkalmazni, amikor nem számít a pénz és a lehető leggyorsabban kell eljuttatni egy rakományt A pontból B-be. Akár 2-3 nap alatt el lehet juttatni az adott árút a világ másik pontjába, legyen az bármilyen messze. A legtöbb speditőr cég vállalja a háztól-házig fuvarok megszervezését, ez annyit jelent, hogy szinte a raktár ajtajáig, szállítják a kívánt rakományt és akár még interneten is nyomon követhető, hogy pontosan merre jár a szállítmánya a világban.

Légi szállítmányozás és légi fuvarozás

Melyik céget érdemes választani, ha szállítmányozásról van szó?

A Sky-Log Kft. már rengeteg szállítási feladat megszervezésén és lebonyolításán van túl, így biztosan fognak tudni megoldást nyújtani a problémájára. Hosszú évek óta foglalkoznak a szállítmányozással, és mindig lelkesen, megértően állnak az adott problémához, és próbálják azt a lehető legjobb, legolcsóbb és legbiztonságosabb módon megoldani, hogy a megrendelő 100%-ig elégedett legyen. Mindegyik szállítási móddal tudnak Önnek fuvart szervezni, így legyen is bárhol a világban a rakománya, a Sky-Log Kft. meg fogja tudni oldani a szállítást. Kiterjedt partnerkapcsolatuknak hála többféle útvonal is a lehetőségére áll, így valószínűleg majd választhat is, hogy mely típusú útvonalat szeretné. Tekintse meg weboldalukat és vegye fel velük a kapcsolatot még ma!

Előző bejegyzésünkben a télikert építésről írtunk!

Tekintse meg széles infrapanel kínálatunkat és ismerje meg jobban az infrafűtést!

blog comments powered by Disqus